Martin Märss

Illustratsioon ja õlimaal

Ninive Iisaku ikoon ja väike portreemaal

1. aprill 2021
Ninive Isaac
Ikoon, Ninive Isaac (Saint Isaac the Syrian), 9×12 cm

Valmisid kaks mõõdult väikest õlimaali.
Inspiratsiooni mõlema maali jaoks sain raamatust The Spiritual World Of Isaac The Syrian (Cistercian Studies). Raamat analüüsib teoloogi Ninive Iisaku mõtisklusi Jumalast, universumist ja sellest kuidas Jumal ennast läbi loodud maailma avaldab. Läbi religioosse teksti kumas inimlik arusaamine reaalsest maailmast ja inimlik kogemus selles maailmas olevaist jumalikest saladustest. Need saladused (müsteeriumid) annavad võimaluse kogeda ja mõista selle maailma, tuleva maailma ning inimese jumalikku seost ja seotust. Olgugi, et tekst on kirjutatud sajandeid tagasi, mõjub see värskelt ja lugedes tekib harmooniline tunne, kui teadvuses toimb ühisosa leidmine tänapäeva ja tolle aja maailma vahel.

Ikoonil kujutasin Ninive Iisakut noorena ja realistlikult. Muidu on ikoonidel oma keel ja väljendusviis, ning võimalik, et ka oma kindlad reeglid. Oma teadmatusest tulenevast pealiskaudsusest hoolimata üritasin luua midagi, mis on lugupidav ja väärtustav.

What is a charitable heart?
It is a heart which is burning with love for the whole creation, for men, for the birds, for the beasts … for all creatures. He who has such a heart cannot see or call to mind a creature without his eyes being filled with tears by reason of the immense compassion which seizes his heart; … [He is] … moved by the infinite pity which reigns in the hearts of those who are becoming united with God.

– Saint Isaac the Syrian

Teise maali pealkiri on “Soov istuda kahel toolil korraga”. See on vaimselt kokku kuivanud hinge kontemplatsioon kehalise ja vaimse üle. Kaks valikut – materiaalne ja vaimne – kaks tooli. Kas on võimalik istuda mõlemal toolil korraga?

Teo Solo
Väike portreemaal, 12×16 cm

“Be dead in life in order that thou mayest be free through thy being dead. Be dead to the world in order that thou mayest be free from laws. For none of those who walk in them can perfectly fulfill them in this life. Who is dead in his life, is free while alive, and alive while dead.”

— St Isaac the Syrian in: “Mystic Treatises: XLVI – Other Considerations”
Teo Frame web opt
Raamitud väike portreemaal
Märksõnad: