Iga hingetõmme on teekond Tõeni

Allika meenutamine teekonnal ja oskus õigeid otsuseid teha

21. 09. 2022

Tarkus ja hüve-pahe duaalsus

Ibn Arabi toob näite, kuidas suhtuda Jumaliku tarkuse ja Koraani mõistmisesse. See on nagu herbalisti poe külastamine. Kui sisse võtta kõik rohud, siis on see kahjulik ja mürgine, aga kasutades rohtusid vastavalt vajadusele, mõjuvad need tervendavalt. Sama võib öelda ka teadmiste kvaliteedi kohta, sest teadmisi on lõpmatult nagu ka õpetajaid, tuleb osata eraldada teri sõkaldest.

Tervendav rohi on aga kibe. Seda kibedust võib vaadata kui kasvu- või arenguvalu, mis käib hüvega käsikäes. Enamik asjad on vaadeldavad ja kogetavad kaheselt, läbi hea ja halva, läbi hüve ja valu. Näitena saab tuua surma, mis on kahtlemata hirmutav, valuline ja hoomamatu paratamatus, aga selle teine, hüveline pool on taasühinemine oma algega – Jumalaga, tagasitulemine koju.

Teekond Jumalani ja kaugus allikast

Indeed, every breath is a path to God;
and each is authentic, true.

Ibn Arabi

Ibn Arabi räägib, et olenemata teekonna keerukusest, on allikas alati ühe hinetõmbe kaugusel ja Jumal on alati inimesega. Öeldakse, et sufid on momendis elavad lapsed. See tähendab, et üks hetk võib muuta väga palju ja muutus eksisteeribki ainult käesolevas hetkes.
See muutus võib muuta teekoda paremaks või halvemaks, kergemaks või raskemaks. Sama moodi ei ole inimesel õigus mõista kohut kellegi teise üle, sest esiteks me ei tunne täiel määral selle inimese käidud teed ja teiseks võib käesolev hetk olla selle inimese jaoks lunastushetkeks. Seega võib meie hukkamõist või heakskiit seda lunastusteed moonutada ja sedasi kanname osa sellest tulenevat konflikti oma õlul.

The vast Earth is unimaginably large, and distances are vast.
But the origin of the breath is only one unit away. Which way?

Ibn Arabi

Viited:
Teine loeng: The Exemplar Space Of The Divine – Insights From (Muhyiddin) Ibn Arabi, lingid: YouTubeSoundCloud

Meenutused Badge